Jdi na obsah Jdi na menu
 

Exkurze 9. tříd – IVECO

25. 5. 2015

 

Při příjezdu jsme na vrátnici dostali ochranné pomůcky, aby se nikdo během prohlídky nezranil. Dozvěděli jsme se mnoho informací z bohaté historie společnosti. Firmu založil již na konci 19. století pan Josef Sodomka a vyráběly se zde převážně kočáry, potahové vozy a sáně. Velmi zajímavá byla informace, že obvykle se vyrábělo podle náčrtů a sestavených výkresů v měřítku 1:1. Od roku 1925 se tu začaly vyrábět automobily, autobusy až po druhé světové válce. Po znárodnění byly sloučeny podniky pod společným jménem Karosa. Vysomýtský výrobce autobusů Irisbus a Iveco je pokračovatelem této značky.

foto-iveco.jpg

Prošli jsme tři výrobní haly. Viděli jsme laserové plně automatizované stroje, které „vyříznou“ z velkoformátových plechů přesné díly. Cena těchto strojů se blíží k 10 milionům korun českých. Poté jsme sledovali, jak probíhá ohýbání a sváření částí karosérií. Jeden z největších zážitků byla nádrž s barvou, kam se ponoří celá kostra autobusu a ta se pokryje základovou barvou. Pro představu má rozměry 17 x 4 x 3,5 (v metrech). Neustále se musí barva vířit a nesmí dojít k přerušení dodávky elektrického energie. Je tu stále připraven záložní agregát a menší vana, kam lze v případě poruchy barvu přečerpat.

Nejen chlapce tato exkurze velmi zaujala. K pohodové atmosféře přispěl erudovaný výklad pana průvodce, který v této společnosti pracoval 36 let. Prozradil nám, že stříkací pistole na nanášení barvy je český vynález, který se používá po celém světě.

Jestli jste příznivci automobilové historie a průmyslu, tak pro Vás máme skvělý tip na výlet.  V sobotu 6. června se koná Festival Sodomkovo Vysoké Mýto 2015.

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

Všestary 57

495 458 158

hospodarka@zsvsestary.cz


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2018 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 509094
Měsíc: 1933
Den: 72